У зв’язку із активним висвітленням у ЗМІ факту повного припинення ДП «НЕК «Укренерго» перетоків електричної енергії з контрольованої на неконтрольовану територію Луганської області з 25.04.2017 ДП «Енергоринок» надає свій коментар з цього приводу.

Для того, аби зрозуміти об’єктивну ситуацію з постачанням електроенергії на тимчасово неконтрольовану територію, треба знати кілька речей.

  1. На території Донецької та Луганської областей діяльність з постачання електроенергії за регульованим тарифом здійснюють 6 компаній:

·         ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго» (далі – ДОЕ)

·         ТОВ «Луганське енергетичне об’єднання» (далі – ЛЕО)

·         ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі»

·         ПрАТ «ДТЕК ПЕМ – «Енерговугілля»

·         ДП «Донецька залізниця» (у 2016 році увійшла до складу ПАТ «Укрзалізниця»)

·         ДП «Регіональні електричні мережі» (далі – РЕМ)

  1. Перші дві компанії є основними постачальниками на території Донецької та Луганської областей відповідно. Основними споживачами ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» є великі промислові споживачі холдингу СКМ, а основним споживачем ПрАТ «ДТЕК ПЕМ- Енерговугілля» є проблемне комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу». ДП «Донецька залізниця» постачає електроенергію на електротягу та здебільшого тим споживачам, що розташовані поруч з їх технологічними мережами. Останній ліцензіат – РЕМ забезпечує електроенергією державні вугледобувні підприємства і відрізняється від решти тим, що здійснює діяльність не лише в Донецькій та Луганській, а й у Волинській та Львівській областях.
  2. ДП «Енергоринок»  не володіє інформацією які саме споживачі і в якому обсязі заборгували згадуваним енергопостачальникам і де розташовані ці споживачі – на контрольованій території України (далі – КТ), чи тимчасово неконтрольованій (далі – НКТ) – ця інформація є у відповідних постачальників, оскільки це обов’язкова складова побудови договірних відносин зі своїми споживачами.

ДП «Енергоринок» має повну і об’єктивну інформацію лише щодо оплати цими компаніями купованої ними електроенергії на оптовому ринку електричної енергії України (далі – ОРЕ).

  1. Поняття борг НКТ виник тільки після 01.05.2015, з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/263-2015-%D0%BF). Оскільки джерел постачання електроенергії на НКТ є декілька, то коректно говорити лише про борг по різниці перетоку з КТ на НКТ, оскільки решта інформації щодо обсягів постачання такої електроенергії та рівнів її оплати у ДП «Енергоринок»,  зі зрозумілих причин, відсутня.
  2. Основними наслідками прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263 є:

·         Юридичне наповнення поняття тимчасово неконтрольована територія (НКТ) – виділено два субпериметри по обох областях та формалізовано облік перетоків електричної енергії з КТ на НКТ і навпаки окремо по кожній області

·         ДП «Енергоринок» припинило купувати електричну енергію у тих виробників, електроустановки яких знаходяться на НКТ (основними такими електроустановками виробників є Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго» та Зуївска ТЕС ТОВ «ДТЕК «Східенерго»)

·         ДП «Енергоринок», ЛЕО, ДОЕ, ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі», ПрАТ «ДТЕК ПЕМ – «Енерговугілля», ДП «Донецька залізниця» та РЕМ  на виконання вимог цієї постанови уклали додаткові договори, якими розмежували купівлю електричної енергії для КТ та ДП «Енергоринок», ЛЕО, ДОЕ уклали договори щодо купівлі-продажу різниці перетоків з КТ на НКТ окремо по Луганській та Донецькій областях відповідно

·         Встановлено можливість часткового або повного припинення різниці перетоків по тій, чи іншій області, в тому числі в разі відсутності або неповній її оплати (наказ Міненерговугілля від 10.07.2015 №440  http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0897-15)

·         Функції по збору коштів з усіх споживачів, що розташовані на НКТ Луганської області покладено на ЛЕО, відповідно з усіх споживачів, що розташовані на НКТ Донецької області покладено на ДОЕ

·         Оплата різниці перетікань електричної енергії з КТ на НКТ Луганської області покладено на ЛЕО, відповідно з КТ на НКТ Донецької області покладено на ДОЕ

  1. Для кращого розуміння ситуації з оплатою за куповану на ОРЕ електроенергію по компаніям, що здійснюють діяльність на територіях Луганської Донецької областей необхідно розглянути динаміку розрахунків станом на ключові дати. Отже:

·         На 01.05.2014  – початок заворушень та військової агресії на Сході країни

·         На 01.05.2015 – фінансові результати на момент прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2015 №263

·         На 01.01.2016  – фінансові результати за 2015-й рік

·         На 01.01.2017  – фінансові результати за 2016-й рік

·        На 01.04.2017 – фінансові результати 4-х місяців 2017-го року.