У зв’язку із активним висвітленням у ЗМІ факту повного припинення ДП «НЕК «Укренерго» перетоків електричної енергії з контрольованої на неконтрольовану територію Донецької області з 26.07.2017 (нагадаємо, що аналогічне припинення перетоків по Луганської області відбулось  25.04.2017) ДП «Енергоринок» надає повторно свій коментар з цього приводу та актуалізовану інформацію по заборгованості компаній, що здійснюють діяльність з постачання електричної енергії на територію Донецької та Луганської областей .

Для того, аби зрозуміти об’єктивну ситуацію з постачанням електроенергії на тимчасово неконтрольовану територію, треба знати кілька речей.

  1. На території Донецької та Луганської областей діяльність з постачання електроенергії за регульованим тарифом здійснюють 6 компаній

·      ДТЕК Донецькобленерго (далі – ДОЕ)

·      ТОВ Луганське енергетичне об’єднання (далі – ЛЕО)

·      ДТЕК Високовольтні мережі

·      ДТЕК ПЕМ Енерговугілля

·      ДП Донецька залізниця ( у 2016 році увійшла до складу ПАТ Укрзалізниця)

·      ДП Регіональні електричні мережі (далі – РЕМ)

  1. Перші дві компанії є основними постачальниками на території Донецької та Луганської областей відповідно. Споживачами ДТЕК Високовольтні мережі є на 99 % великі промислові споживачі холдингу СКМ. Основним споживачем ДТЕК ПЕМ Енерговугілля є проблемне комунальне підприємство Вода Донбасу. Донецька залізниця постачає електроенергію на електротягу та здебільшого тим споживачам, що розташовані поруч з їх технологічними мережами. Останній ліцензіат – РЕМ забезпечує електроенергією державні вугледобувні підприємства і відрізняється від решти тим, що здійснює діяльність не лише в Донецькій та Луганській, а й у Волинській та Львівській областях.
  2. ДП Енергоринок не володіє інформацією які саме споживачі і у якому обсязі заборгували згадуваним енергопостачальникам і де розташовані ці споживачі – на контрольованій території України, чи тимчасово неконтрольованій – ця інформація є у відповідних постачальників, оскільки це обов’язкова складова побудови договірних відносин зі своїми споживачами.
    ДП Енергоринок має повну і об’єктивну інформацію лише щодо оплати цими компаніями купованої ними електроенергії на оптовому ринку.
  3. Поняття борг неконтрольованої території (далі – НКТ) виник тільки після 1.05.15 р., з прийняттям Постанови КМУ №263. Оскільки джерел постачання електроенергії на НКТ є три, а саме: внутрішня генерація – зокрема, дві великі теплові станції Старобешівська ТЕС (Донбасенерго) та Зуївска ТЕС (ДТЕК Східенерго), можливий переток електричної енергії через неконтрольовану ділянку кордону з РФ, а також сальдо переток з контрольованої території України на НКТ, то коректно говорити лише про останню складову – борг по сальдо перетоку, оскільки решта інформації щодо обсягів виробітку/перетоку такої електроенергії та рівнів її оплати, в ДП Енергоринок зі зрозумілих причин відсутня.
  4. Основними наслідками прийняття Постанови КМУ №263 є:

·        Юридичне наповнення поняття тимчасово неконтрольована територія (НКТ)

·        ДП Енергоринок припинило купувати електричну енергію у тих виробників, електроустановки яких знаходяться на НКТ (основними такими виробниками є Старобешівська та Зуївска ТЕС)

·        ДП Енергоринок, ЛЕО, ДОЕ на виконання вимог цієї постанови, уклали додаткові договори, якими розмежували купівлю електричної енергії для контрольованої території та різниці перетоків на НКТ окремо по Луганській та Донецькій областях відповідно

·        Встановлено можливість обмеження чи повного припинення сальдо перетоку по тій, чи іншій області в разі відсутності, чи неповній його оплаті

  1. Для кращого розуміння ситуації з оплатою за куповану на ОРЕ електроенергію цими компаніями необхідно проаналізувати динаміку розрахунків станом на ключові дати. Отже:

·        На 1.05.14 р. – початок заворушень та військової агресії на Сході країни

·        На 1.05.15 р. – фінансові результати 4-х місяців 15-го року (до прийняття Постанови КМУ №263)

·        На 1.01.16 р. – фінансові результати 15-го року з врахуванням дії протягом 8-ми місяців Постанови КМУ №263

·        На 1.01.17 р. – фінансові результати 16-го року з врахуванням дії Постанови КМУ №263

·       На 1.08.17 р. (оперативно) – фінансові результати 7-ми місяців 17-го року з врахуванням припинення перетоків на НКТ Луганської області з 25.04.2017 та Донецької області з 26.07.2017.