Концепція функціонування ОРЕ



Проект
Рекомендації

науково-практичної конференції з обговорення Концепції функціонування та розвитку оптового ринку електричної енергії України

25 липня 2002 року в Києві проведена науково-практична конференція з обговорення Концепції функціонування та розвитку оптового ринку електричної енергії України.

На Конференції розглянуті такі питання:

  • Сучасний стан електроенергетичної галузі та напрямки її реформування;
  • Ринок електричної енергії в Україні та шляхи його реформування. Світовий досвід організації ринків електричної енергії;
  • Аспекти розвитку ринкових відносин на різних сегментах оптового ринку електричної енергії України (виробники, передавачі та постачальники).

З цих питань заслухано 13 доповідей. Більше 10 учасників взяли участь у дискусіях.

Конференція зазначає:

Діючий оптовий ринок електричної енергії значною мірою відповідає моделі "Єдиного Покупця", яка функціонує за правилами спотового ринку.

Оскільки ефективність роботи оптового ринку електричної енергії України залежить від ступеню розвитку конкуренції, з метою досягнення оптимальної ціни на електричну енергію для споживачів та виробників електричної енергії доцільно подальший розвиток оптового ринку електричної енергії спрямовувати саме в цьому напрямку, запровадивши повномасштабний конкурентний ринок електричної енергії що включатиме ринок двосторонніх договорів купівлі-продажу електричної енергії між виробниками і постачальниками (споживачами) та балансуючий ринок на незавершені по двостороннім договорам обсяги купівлі-продажу електричної енергії.

Форма договірного об'єднання учасників має бути визначена самими суб'єктами оптового ринку електричної енергії.

Розвиток ринку від моделі "Єдиного Покупця" до повномасштабного конкурентного ринку електричної енергії має здійснюватись виважено, еволюційним шляхом після проведення детального економічного, фінансового та правового обґрунтування, аналізу соціально-економічних та політичних наслідків його запровадження, та вплив реформування на динаміку макроекономічних показників, соціально-економічний стан суспільства, з урахуванням технічних можливостей енергосистеми, інформаційного забезпечення та, перш за все, фінансових можливостей споживачів забезпечити ці зміни.

При цьому не повинні бути втрачені позитивні надбання існуючого ринку.

Ефективне функціонування оптового ринку електричної енергії та його подальший розвиток вимагають забезпечення певних передумов. Зокрема необхідно досягти повної оплати за спожиту електричну енергію, вирішити проблеми боргів між суб'єктами ринку та їх дисбалансу, удосконалити комерційний облік, засоби інформаційного обміну та підготувати відповідне програмне та комп'ютерне забезпечення.

Крім того, необхідно розвивати систему державного регулювання в електроенергетиці, запровадити ефективні механізми саморегулювання організаційних та платіжно-розрахункових відносин на ринку електричної енергії, розширити конкурентне середовище, удосконалити систему тарифо- та ціноутворення, розробити механізми страхування фінансових ризиків та забезпечення гарантованих платежів, урегулювати процедури здійснення експорту, імпорту і транзиту електричної енергії і забезпечити їх прозорість, створити умови для розвитку ринку палива для електростанцій.

Необхідно виконати також значну роботу по удосконаленню та розробці нормативно-правової бази функціонування повномасштабного конкурентного ринку електричної енергії.

Значний обсяг заходів, які потрібно здійснити вимагає перехідного періоду від 3 до 5 років.

Вважаємо за необхідне взяти за основу матеріали концепції винесеної на розгляд конференції і рекомендувати Міжвідомчій комісії з урахуванням висловлених пропозицій та зауважень доопрацювати її і винести на розгляд і затвердження Урядом.

Для реалізації Концепції функціонування та розвитку оптового ринку електричної енергії України доцільно підготувати комплексний план державних заходів.