Перехідний період - існуюча система з розвитком ринку двосторонніх договорів та елементів балансуючого ринку.

Ціни на електричну енергію, яка поставляється виробниками на ОРЕ, та оптова ринкова ціна визначаються за Правилами ринку. Відповідно до цих Правил ціна для ТЕС, окремих ТЕЦ, залежно від особливостей їх технологічного режиму, формується на підставі цінових заявок, для АЕС - на підставі спеціальних цінових заявок. Цінові заявки подаються виробниками за узгодженою процедурою "на наступну добу" на всі блоки, які експлуатуються та не перебувають у ремонті. Завантаження блоків здійснюється шляхом оптимізації для забезпечення мінімальних вартісних показників виробництва, відповідно до Правил ринку.

Для подальшого розвитку конкуренції між тепловими енергогенеруючими компаніями на перехідному періоді здійснюються такі заходи: створення ринків палива, до яких виробники мають вільний доступ; планування графіка та диспетчеризація на основі цінових заявок. Виробники мають право вибирати, які енергоблоки пропонувати в ринок, проте для запобігання зловживанню ринковою владою виробники повинні заявляти всю технічно спроможну потужність. Виробники повинні самостійно подавати цінові заявки, проте якщо НКРЕ визнає ринок недостатньо конкурентним, цінові заявки можуть обмежуватися за прозорими правилами. При цьому регулювання цінових заявок не повинно викривляти або невеліювати цінові сигнали ринку виробництва.

Продаж електричної енергії, виробленої гідроелектростанціями та гідроакумулюючими станціями, потужність чи обсяг відпуску яких перевищує граничні показники, здійснюється за тарифами, які встановлюються НКРЕ.

У разі реалізації електричної енергії через оптового постачальника електричної енергії впроваджується система обов'язкового кредитного покриття (акредитиви, депозити тощо) та зберігається система проведення розрахунків за куповану і спожиту електричну енергію через поточні рахунки із спеціальним режимом використання. У разі відсутності заборгованості у постачальника електричної енергії за регульованим тарифом та здійснення її повної поточної оплати розрахунки за електричну енергію куплену в оптового постачальника електричної енергії можуть проводитися через поточні рахунки постачальника.

Ціни на ринку двосторонніх договорів, що розвивається, вільно встановлюються під час переговорів сторін.

Для визначення ціни за дисбаланс на ринку двосторонніх договорів необхідно розробити правила, які повинні ґрунтуватися на принципах ціноутворення на балансуючих ринках і включаються до Правил ринку.

У разі страхування цінових ризиків, яке здійснюється на добровільних засадах, застосовуються ф'ючерсні контракти на електричну енергію без її фізичного постачання (контракти на різницю). Ціна, за якою укладаються контракти на біржі, визначається учасниками торгів.

Перспективна модель - двосторонніх договорів та балансуючого ринку

Ціни на купівлю та продаж електричної енергії за двосторонніми договорами визначаються сторонами цих договорів.

Ціни за договорами, які укладаються на біржі, встановлюються за результатами здійснення торгів.

Ціни за усунення дисбалансу та розрахунок платежів визначаються на балансуючому ринку. Механізм прийняття пропозицій і заявок та розрахунку відповідної ціни визначається у Правилах ринку.