До уваги виробників електричної енергії Украіни!

ris2

Державне підприємство «Енергоринок» (ДП «Енергоринок») інформує виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом (ВАД) та інші зацікавлені сторони, що 04.03.2020 в приміщенні ДП «Енергоринок» відбулась робоча зустріч представників ДП «Енергоринок», ВАД, постачальників універсальної послуги (ПУП) та АБ «УКРГАЗБАНК».

На робочій зустрічі учасниками обговорено причини виникнення та шляхи погашення заборгованості ПУП перед ДП «Енергоринок» та ДП «Енергоринок» перед ВАД за червень 2019 рік.

Учасниками зазначено, що заборгованість 2019 року ПУП перед ДП «Енергоринок» виникла через:

  • значне зниження у червні 2019 року перерахування коштів зі сторони електропостачальних компаній та операторів системи розподілу за куповану в ДП «Енергоринок» електричну енергію. Зазначений дефіцит створено електропостачальними компаніями та операторами системи розподілу в результаті акумулювання коштів для забезпечення банківської гарантії, необхідної для роботи на новому ринку електричної енергії;
  • не відшкодування НКРЕКП втрат ПУП від здійснення постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів за період з січня 2019 року по червень 2019 року, що слідує з судових справ та листів компаній;
  • відмову НКРЕКП внести запропоновані ДП «Енергоринок» зміни до розподілу коштів, встановленого постановою НКРЕКП від 29.12.2017 №1611 щодо першочергової виплати коштів виробникам, стовідсоткові розрахунки з якими гарантовані державою.

Слід зазначити, що в період з 01.07.2019 по 31.12.2019 (період, коли не функціонував Оптовий ринок електричної енергії) ДП «Енергоринок», розподіляло ВСІ кошти, які надходили від дебіторів, як погашення заборгованості за електричну енергію виключно між ВАД.

Також, ДП «Енергоринок» повідомлено про низку судових позовів зі сторони окремих ВАД про стягнення заборгованості за електричну енергію червня місяця 2019 року. Сторони дійшли розуміння, що блокування рахунків ДП «Енергоринок» через судові рішення за позовами окремих ВАД призведе до неможливості розрахунків з усіма ВАД. Від судових рішень кошти на рахунках ДП «Енергоринок» не з’являться, а навпаки, судові рішення призведуть до банкрутства ДП «Енергоринок», і, як наслідок, можливість отримати ВАД кошти за товарну продукцію червня 2019 року буде втрачена назавжди.

Учасники робочої зустрічі закликали ВАД, якими подано судові позови, зупинити дії, які призведуть до блокування розрахунків ДП «Енергоринок» з усіма ВАД.

Представники ПУП зазначили, що ними, наразі, спільно з НКРЕКП розроблено механізм погашення заборгованості ПУП перед ДП «Енергоринок», що дасть можливість ДП «Енергоринок» повністю розрахуватись з ВАД.

Так, найближчим часом, НКРЕКП буде прийнято рішення про врахування суми компенсації втрат (дотаційних сертифікатів) постачальників універсальних послуг у сумі близько 800 млн. грн. за 2019 рік, що дозволить протягом ІІІ та ІV кварталу 2020 року повністю здійснити погашення заборгованості ПУП у сумі близько 500 млн. грн. перед ДП «Енергоринок». Надходження цих коштів, надасть можливість ДП «Енергоринок» здійснити в повному обсязі погашення заборгованості перед ВАД.

В той же час, учасники робочої зустрічі просять всі зацікавлені в погашенні заборгованості на ОРЕ сторони звернути увагу на той факт, що єдиний можливий спосіб погашення заборгованості ДП «Енергоринок» перед виробниками з традиційних джерел енергії це реалізація механізмів, що передбачені законопроектом №2386, а передумовою цього, є повне погашення боргів перед ВАД за червень 2019 року.

З огляду на зазначене вище, учасники зустрічі закликають всіх зацікавлених суб’єктів консолідуватись, реалістично поглянути на ситуацію, долучитись до реалізації програми погашення заборгованості, а також, утриматись від дій, які завадять процесу її погашення.

ris1

ris3