6.2.5 Розв'язання проблеми боргів в оптовому ринку електричної енергії та їх дисбалансу

Необхідність вирішення проблеми боргів в ОРЕ та їх дисбалансу і в електроенергетичній галузі в цілому набула першочергового значення. Невирішеність проблеми боргів негативно впливає на стан галузі і робить неможливим подальший розвиток енергетичного сектору України. Масштаби проблеми боргів потребують комплексного вирішення питань як на рівні законодавчої, так і виконавчої влади.

Заходи щодо розв'язання проблеми боргів можна умовно поділити на чотири етапи.

На першому етапі розробляються заходи запобігання подальшому накопиченню боргів у межах ОРЕ (зокрема впровадження механізму, що забезпечує повну оплату за рахунок вимоги кредитного покриття).

При визначенні комплексних підходів до подальшого розв'язання проблеми заборгованості галузі фіксуються борги на певну дату та проводиться їх інвентаризація. З метою систематизації даних інвентаризації розробляються та затверджуються форми статистичної звітності, на підставі яких визначаються обсяги боргів суб'єктів ОРЕ, зокрема сумнівних та (або) безнадійних, обсяги їх заборгованості перед бюджетними організаціями, підприємствами державної, колективної та приватної форм власності, з обов'язковим розподілом заборгованості на окремі види (залежно від природи виникнення та можливих шляхів погашення), які мають бути реструктуризовані за різними схемами.

На другому етапі здійснюється підготовка та впровадження нормативно-правових актів щодо:

  • зарахування зустрічних кредиторсько-дебіторських вимог ДП "Енергоринок";
  • списання боргу енергетичних компаній, НЕК "Укренерго", ДП "Енергоринок" перед інноваційним фондом та фондом дорожніх робіт;
  • врегулювання питань відносно боргу ДП "Енергоринок" перед НЕК "Укренерго", який виник під час укладання роздільного балансу.

Одночасно з цим здійснюється підготовка, прийняття та впровадження нормативно-правових актів для проведення взаємозаліку зафіксованих на певну дату боргів між суб'єктами ОРЕ та споживачами електричної енергії на підставі зустрічних кредиторсько-дебіторських вимог, включаючи борги бюджетних установ за електричну енергію, борги суб'єктів ОРЕ перед державним бюджетом, позабюджетними фондами та Держкомрезервом. Взаємозалік здійснюється за схемою одноденного кредитування або за рахунок власних коштів.

За результатами здійснених заходів визначаються залишкові обсяги боргів суб'єктів ОРЕ перед державним бюджетом, позабюджетними фондами, місцевими бюджетами, Держкомрезервом, іншими державними підприємствами та приймається рішення про їх списання та (або) проведення подальшої реструктуризації шляхом пролонгації строків погашення та (або) використання методів рефінансування. Здійснення цих заходів дозволить врегулювати більшу частину дисбалансу між дебіторською заборгованістю споживачів за електричну енергію та кредиторською заборгованістю членів ОРЕ.

На третьому етапі визначаються залишкові обсяги кредиторської заборгованості енергопостачальних компаній перед ДП "Енергоринок" та здійснюється її реструктуризація шляхом пролонгації у часі із визначенням пільгового періоду. Одночасно розробляється та надалі впроваджується механізм рефінансування боргу ДП "Енергоринок". За рахунок коштів, отриманих в результаті рефінансування, ДП "Енергоринок" здійснює погашення заборгованості перед енергогенеруючими компаніями. Цими коштами енергогенеруючі компанії здійснюють погашення кредиторської заборгованості перед кредиторами - підприємствами, установами переважно недержавної форми власності.

За результатами попередніх операцій доцільно проведення реструктуризації залишків боргів ДП "Енергоринок" перед енергогенеруючими компаніями та енергогенеруючих компаній перед кредиторами з використанням всіх наявних методів реструктуризації.

На четвертому етапі за результатами попередніх заходів приймається рішення щодо необхідності рефінансування незбалансованих залишків боргів суб'єктів ОРЕ, визначаються джерела фінансування та обсяги їх використання, розробляються та впроваджуються необхідні нормативно-правові акти.

Одночасно на цьому етапі може бути прийняте рішення про доцільність досудової санації окремих енергетичних компаній.

Відносини щодо погашення заборгованості потребують законодавчого врегулювання.